Hledáte tipy kam na výlet? Výlety v oblasti Zlínský kraj mají mnoho možností, ale pro své výlety do přírody jste nemohli najít lepší místo než rekreační oblast Podkopná Lhota.

Podkopná Lhota, nebo jen prostě Lhotka…jak ji nazývali naše babičky a dědové. Tak se jmenuje naše vesnička, kterou najdete v oblasti přírodního parku Hostýnských vrchů. Svůj název dostala v dávné historii, kdy pod vrchem Kopná, vznikla malá vesnička – Lhota.

Lhota byl častý název vesnic, které vznikaly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Obyvatelé těchto osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny, často na období 5 nebo 8 let. Tomuto období se říkalo lhóta, přesněji lehota, což znamená ulehčení, osvobození, odklad, hlavně daní a poplatků.

Výlety do přírody a Hostýnské vrchy

Vrch Kopná se tyčí do výšky 674 metrů nad mořem a společně s vrchem Humenec (703 m n. m.) je součástí Drastihlavského hřbetu Hostýnských vrchů. Hostýnské vrchy mají v okolí kopců Kopná a Humenec 4 prameny – studánky. Jsou vyznačeny na mapách a osvěží svou výbornou a studenou vodou všechny, kdo se vydají na toulky naší krásnou přírodou. V lesích najdete duby, buky, javory, jasany, olše, lípy, habry, borovice, smrky, jedle i modříny. Tiší návštěvníci lesa mohou spatřit srny, srnce, divoká prasata, daňky, lišky, zajíce, jezevce, veverky, mloky a mnoho dalších drobných lesních živočichů. Nad hlavou Vám budou kroužit krkavci, káňata, jestřábi, krahujci, holubi hřivnáči. Z drobných ptáků Vás budou při toulkách přírodou doprovázet sýkory koňadry, modřinky, babky i parukářky a sýkory mlynaříci. Z hloubi lesa uslyšíte ťukání strakapoudů, žlun, nad loukami zaslechnete zpěv skřivanů, strnadů, kosů, drozdů,zvonků, střízlíků… Když půjdete kolem potoků a potůčků a tůní spatříte raky, vážky, šídla. Na loukách můžete uvidět slepýše, užovky obojkové i podplamaté, ještěrky zelené i hnědé. Kolem Vás budou poletovat modrásci, žluťásci, bělásci, babočky paví oka, babočky admirál, babočky kopřivové, v trávě spatříte kudlanky nábožné, nespočet druhů brouků…např. střevlíky, majky…… A těch lučních květů….. ty se nedají ani všechny vyjmenovat. Na jaře petrklíče, orseje, sasanky, bledule, orchideje…., v létě kopretiny, zvonky…. na podzim ocúny….

Příroda je u nás téměř panenská a srdečně Vás zveme k nahlédnutí na její kouzla a krásy. Případně si můžete přečíst, co o Podkopné Lhotě píše Wikipedie. V jednom z našich dalších článků si můžete přečíst jaké zde rostou památné stromy a zejména lípy.

Nejbližší cíle v okolí
Výstup na Humenec
Naučná stezka Kašava (2.3 km)
Muzeum dřevěného porcelánu (2.9 km)
Naučná stezka Držkovské chodníčky (3.0 km)
Lyžařský areál Trnava – Luhy (3.2 km)
Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách (3.6 km)

Možnosti trávení volného času
Hostýnské vrchy jsou protkány cyklistickými trasami různých náročností, pěší turisté zde mají  bezpočet značených tras pro vycházky přírodou. V zimním období můžete navštívit lyžařský svah  v nedaleké Trnavě. Nedaleko od vesnice se rozkládá vodní nádrž Slušovice, jejíž okolí zve ke krásným a klidným procházkám. Ubytování a stravování nabízejí blízké penziony.

Mezi nejoblíbenější cíle patří výstup na Humenec (703m). Více o tomto výstupu se dočtete zde.

Podkopná Lhota